Osoby ubiegające się o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” muszą wystąpić w tej sprawie ze stosownym wnioskiem. Jego wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz. U. z 2016 r. poz. 214). Dostępny jest w naszym serwisie www.druki.gofin.pl. Obowiązuje on zarówno przy ubieganiu się o 500 zł na pierwsze, jak i na drugie oraz kolejne dzieci w rodzinie. Jest więc bardzo obszerny, przez co stwarza pewne problemy przy wypełnianiu.
Jak informuje resort pracy, najwięcej błędów wnioskodawcy popełniają przy wymienianiu członków rodziny. Niektóre z nich wymagają korekty, co nierzadko wiąże się z kolejną wizytą w urzędzie miasta lub gminy.
Przy wypełnianiu wniosku należy pamiętać o wskazaniu w jego części I pkt 4 wszystkich członków rodziny w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195), w tym m.in.:
- małżonka osoby ubiegającej się o świadczenie,
- pierwszego dziecka w rodzinie – niezależnie od tego czy osoba wnioskująca ubiega się o świadczenie również na to dziecko, a także
- pozostających na utrzymaniu dzieci w wieku do lat 25, mimo że na nie świadczenie wychowawcze nie przysługuje.
Przykładowo wypełniony fragment Wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (kliknij w obraz aby powiększyć)
autor: Bożena Dziuba
Gazeta Podatkowa nr 37 (1287) z dnia 2016-05-09
GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.RozliczenieWynagrodzenia.pl