Jeżeli w pliku JPK_VAT za dany okres występują jakiekolwiek błędne dane, czy to w części deklaracyjnej lub ewidencyjnej, to podatnik jest zobowiązany do wysłania korekty pliku za ten okres rozliczeniowy. Korekta pliku JPK_VAT może obejmować: wyłącznie ewidencję, wyłącznie deklarację lub równocześnie ewidencję i deklarację.
Ogólne zasady korekty pliku JPK_VAT
Na podstawie art. 109 ust. 3e ustawy o VAT, podatnik zobowiązany jest przesłać korektę ewidencji VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie 14 dni od dnia:
- stwierdzenia, że przesłana ewidencja zawiera błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym lub
- zmiany danych zawartych w przesłanej ewidencji.
Przy czym, jeśli naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi, że w przesłanej ewidencji są błędy, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, wówczas wzywa podatnika do ich skorygowania, wskazując te błędy. W takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany w terminie 14 dni od dnia doręczenia tego wezwania przesłać do naczelnika urzędu skarbowego ewidencję skorygowaną w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub złożyć wyjaśnienia wskazujące, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu.
W przypadku gdy podatnik:
1) nie prześle ewidencji skorygowanej w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub nie złoży wyjaśnień, albo zrobi to po terminie,
2) w złożonych wyjaśnieniach nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu,
– naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć na tego podatnika, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd.
Kara ta nie jest nakładana na podatnika będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność, który za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.
Natomiast kwestię korygowania deklaracji VAT reguluje art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), z którego wynika, że podatnik, co do zasady, ma prawo skorygować uprzednio złożoną deklarację. Deklaracje VAT poprawia się poprzez przesłanie korekty obejmującej część deklaracyjną pliku JPK_VAT.
Należy także podkreślić, że obecnie nie ma już obowiązku składania tzw. czynnego żalu przy wysyłaniu korekty JPK_VAT.
W przypadku korekty przesłanej ewidencji podatnik musi złożyć nowy, kompletny oraz zawierający poprawione dane, plik XML. Niedopuszczalne jest bowiem złożenie pliku zawierającego jedynie dane korygowane.
Korekta pliku JPK_VAT z uwagi na nieodliczenie VAT
Zgodnie z podstawową zasadą podatnik ma prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy. Odliczenia VAT można jednak dokonać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę. W sytuacji gdy podatnik nie dokona odliczenia VAT w tym terminie, może to uczynić w deklaracji za jeden z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych (jeżeli VAT rozlicza miesięcznie) lub za jeden z dwóch okresów rozliczeniowych (jeżeli VAT rozlicza kwartalnie).
Jednak w przypadku nieodliczenia VAT w tych terminach, podatnik może skorygować deklarację:
1) za okres, w którym powstało prawo do odliczenia VAT lub
2) za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie – za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych po okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do odliczenia,
– nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało to prawo (przykład).
Tak przewiduje art. 86 ust. 13 ustawy o VAT.
Korygowanie w pliku JPK_VAT błędnych danych kontrahenta
W sytuacji gdy w pliku JPK_VAT zostały umieszczone błędne dane nabywcy, podatnik ma obowiązek ich skorygowania. W takim przypadku korygowana będzie tylko część ewidencyjna pliku JPK_VAT. Dokonanie korekty w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT, która nie ma wpływu na część deklaracyjną, nie wywołuje skutków dla rozliczenia VAT. Także dokonanie korekty pliku JPK_VAT wyłącznie części ewidencyjnej, przykładowo w zakresie NIP kontrahenta, nie będzie miało wpływu na termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikający z przesłanej (poprawnej) części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.
Korekty błędnego wpisu niewpływającego na wysokość podatku należnego lub naliczonego dokonuje się generalnie poprzez jego wystornowanie oraz ponowne dodanie prawidłowego wpisu z podaniem prawidłowych danych kontrahenta. Dopuszczalne jest przy tym ujęcie tylko jednego zapisu z poprawnymi danymi w sytuacji, gdy podatnik jeszcze nie przesłał pliku za dany okres rozliczeniowy.
Jak wyjaśniają organy podatkowe:
- gdy błąd w wystawionej fakturze zostanie zidentyfikowany już po złożeniu pliku JPK_VAT i w jego następstwie nabywca wystawi notę korygującą lub sprzedawca fakturę korygującą, należy złożyć korektę pliku JPK_VAT, ale tylko części ewidencyjnej,
- w poprawnie sporządzonej korekcie pliku JPK_VAT powinny zostać ujęte oba wystawione dokumenty – zarówno faktura pierwotna z błędnymi danymi nabywcy (storno), jak i faktura korygująca, w której zmieniono nieprawidłowe dane nabywcy (zapis z prawidłowymi danymi oraz numerem faktury pierwotnej).
Nieprawidłowe oznaczenie GTU
Podatnicy dokonujący sprzedaży niektórych towarów lub świadczenia niektórych usług mają obowiązek ich oznaczania w pliku JPK_VAT właściwymi kodami GTU_01 – GTU_13.
Jeżeli podatnik stwierdzi, że popełnił błąd w zakresie podanego w ewidencji sprzedaży VAT kodu GTU, powinien skorygować plik JPK_VAT, pomimo że nie doszło do zaniżenia zobowiązania podatkowego w VAT.
Gdyby jednak podatnik takiego błędu nie zauważył, to chcąc uniknąć ewentualnej kary, musiałby go poprawić po wezwaniu przez naczelnika urzędu skarbowego (w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania).
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2021 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.501.2020.2.AG, wyjaśnił, że w sytuacji gdy podatnik nieprawidłowo przyjął, że towar należy do określonej grupy GTU, zobowiązany jest skorygować część ewidencyjną pliku JPK_VAT.
Jednocześnie Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.podatki.gov.pl na pytanie: „W jaki sposób robi się korekty błędnych oznaczeń GTU, gdy mimo prawidłowo wystawionej faktury popełniono błędy w ewidencji?” wyjaśniło, że istnieją dwa alternatywne sposoby prezentowania w pliku takich korekt:
- całkowite zastępowanie błędnego wpisu prawidłowym (gdy korekta następuje przed złożeniem pierwotnego pliku, który zawiera błąd),
- pozostawianie błędnego zapisu i dodawanie dwóch kolejnych, tj.: pierwszego stornującego o identycznych danych (w tym błędnych oznaczeniach GTU) i odwrotnym znaku przy danych kwotowych w polach „K” oraz drugiego, który zawiera prawidłowe zapisy, w tym oznaczenia GTU.
Przykład Podatnik rozliczający VAT za okresy miesięczne nabył w maju 2024 r. usługę. Przez pomyłkę nie dokonał odliczenia podatku naliczonego od tego nabycia w żadnym z okresów rozliczeniowych, w których przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT. Prawo do odliczenia podatku VAT przysługiwało mu w pliku JPK_V7M za maj lub czerwiec albo lipiec, albo sierpień 2024 r. Podatnik może dokonać odliczenia VAT w drodze korekty pliku JPK_V7M za jeden z okresów, w których przysługiwało mu prawo do odliczenia, czyli ma on prawo do skorygowania pliku JPK_V7M za maj lub czerwiec, albo za lipiec, albo za sierpień 2024 r. Przy czym odliczenie VAT poprzez korektę pliku JPK_VAT jest możliwe w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia, czyli do końca 2028 r. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.)
autor: Aleksandra Węgielska
Gazeta Podatkowa nr 84 (2167) z dnia 2024-10-17
GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.VademecumKadrowego.pl